Browar Piwna w Gdańsku

Podczas tegorocznego urlopu odwiedziliśmy Gdańsk. Ku naszej radości na ulicy Piwnej trafiliśmy na miejscowy browar 🙂

 

Piwna zaprasza

Piwna zaprasza

Przy barze do wyboru cztery piwa, pszeniczne, alt, pils i APA pod nazwą Kudłaty Elf.
Na nasz stolik najpierw trafił alt i pszeniczne.

 

browarki

 

ALT

Wg. informacji z ulotki i strony internetowej….

” Ciemne piwo górnej fermentacji, warzone przy użyciu słodu monachijskiego, pilzeńskiego i pszenicznego oraz z dodatkiem słodów karmelowych. W zapachu wyczuwalny jest aromat chmielu, karmelu i nut owocowych. W smaku piwo jest słodowe z mocno wyczuwalną goryczką. Ekstrakt piwa 12,7°Plato, zawartość alkoholu ok. 5,5% obj. Tradycyjne piwo z Dusseldorfu. Nazwa alt odnosi się do starego stylu warzenia piwa (górna fermentacja), który był powszechną metodą produkcji piwa  przed opracowaniem produkcji piw dolnej fermentacji. Najlepsze przykłady tego stylu można znaleźć w browarach restauracyjnych na starówce Dusseldorfu (dzielnica Altstadt).”

wg. Marty – Większość się zgadza. Jest słodowy smak, ale gdzie tu opisywana goryczka to nie wiem, nie wyczuwam żadnej, jedynie zapach jest lekko chmielowy. Mimo to piwo bardzo mi smakuje 🙂

wg. Gibala –

 

PSZENICZNE

”  Jasne, naturalnie mętne piwo górnej fermentacji, warzone przy użyciu jasnych słodów: pszenicznego i jęczmiennego. Piwo o bardzo wyrazistym aromacie goździkowym i owoców cytrusowych. W smaku lekko kwaskowate z białą, gęstą długo utrzymującą się pianą. Ekstrakt piwa 12,6° Plato, zawartość alkoholu ok. 5,4% obj.
Piwo pszeniczne pochodzi z południowych Niemiec, jako bardzo orzeźwiające było przeznaczone  do konsumpcji latem. Obecnie produkuje się przez cały rok.”

wg. Marty – konkretna, gęsta piana, nie to co w alcie, gdzie chwila, chwila i za chwilę jej nie było.Piwo ma piękną waniliowa barwę, przypomina mi pszeniczne z browaru Jedlinka. W smaku gładkie, lekko kwaśne. Gdyby nie ta kwaskowość byłoby idealne.

wg. Gibala –

 

Rozochoceni  zamawiamy jeszcze specjalność browaru czyli American Pale Ale „Kudłaty Elf”, który całkiem niedawno miał swoją premierę.

premiera

premiera

Kudłaty Elf

Kudłaty Elf

Opis wg. karty postaci Chmielogrodu:

„Nikt tak jak on nie potrafi walić w bębny, których dźwięk rozchodził się po okolicy oznajmiając,że ta dziwaczna kreatura oddaje się właśnie swojej pasji. Jego długie zakręcone włosy, posplatane bezładnie w gąszcz kosmyków i strąków były dodatkową atrakcją dla tych, którzy podziwiali go na żywo. Dociekliwi dostrzegli kiedyś, że Kudłaty może być pomocny w poziomowaniu chodników, kładek i podłóg. Gdy wszystko było równe jak należy, podczas obłąkańczej gry ślina pojawiała się u niego w obu kącikach ust. „

ekstrakt 11,8%

alko 5,0%

 

wg. Marty – co za zapach! jak liście czarnej porzeczki, mmmmmm…jest mętne, a kolor ma bursztynowy, no w końcu jesteśmy nad morzem 😉 Po pierwszym łyku mina Gibala niewzruszona, moja wzruszona… mocno wyczuwalna goryczka, po trzecim łyku goryczka utrzymuje się, poza goryczką jest… lekkie:) po piątym łyku aromat liści porzeczkowych zamienia się w smak.Sądziłam, że nie wypijemy, bo to APA, a za tego typu piwem nie przepadamy, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Godne polecenia:)

wg. Gibala – pachnie „ipowo”, bardzo ładnie. Piana dość szybko opada. Kolor „piwny” taki w sam raz. Smaku spodziewam się niszczącego…. w sumie jest… goryczkowy, owocowy, kwiatowy, intensywny, ale można rozróżnić poszczególne aromaty i smaki, a nie jak Grand Prix (jeden grejpfrut). Goryczka z wyższych, ale nie za wysoka. Dla mnie pijalne. Na języku przez długi czas przenikają się różne smaki. Można się nim delektować. przed kolejnym łykiem. Bardzo dobre.

 

You may also like...